Choroby narządu wzroku

image Narząd wzroku również może cierpieć na wiele różnych chorób, szczególnie w dzisiejszych czasach. Wokół otaczają nas komputery, telewizory, telefony komórkowe, a co za tym idzie – cierpi na tym nasz wzrok. Dlatego jeśli już zdiagnozują u nas wadę wzroku, powinniśmy decydować się na okulary z antyrefleksem. Odbijają one szkodliwe światło komputerowe, które niszczy nasz wzrok. Trzeba jednak szybko zgłaszać się do specjalisty. Dlaczego? Oko człowieka rośnie do dwudziestego trzeciego roku życia. Do tego czasu, jeśli nabędziemy jakiejkolwiek wady, będzie ona wzrastała wraz z okiem. Dlatego jeśli u dziecka pojawiły się objawy jakiejś wady, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wizyta u okulisty oczywiście kosztuje, a u dobrego specjalisty zapewne zapłacimy znacznie więcej. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o pieniądze, ale również, a przede wszystkim o zdrowie człowieka. Czy można zaufać okulistom? Opole to zasadniczo dość duże miasto, które jest stolicą województwa opolskiego. Niemniej jednak, w porównaniu na przykład z Warszawą, okulistów będzie tam mniej, co oznacza, że nasz wybór jest mniejszy. Nikt jednak nie powiedział, że musimy ograniczać się do miejscowości, w której mieszkamy. Wręcz przeciwnie. Jeśli dolega nam jakaś gorsza wada, potrzebny nam będzie dobry specjalista. Trudno jednak znaleźć kogoś dobrego. Okuliści zarabiają bardzo dużo, dlatego też większość nie podejmuje się dalszych specjalizacji, co nie oznacza, że nie muszą się kształcić dalej. Lekarz kształci się całe życie, bo w medycynie ciągle się coś zmienia i ciągle odkrywa się coś zupełnie nowego.

Comments are closed.

Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Lekarz pierwszego kontaktu

  Lekarz pierwszego kontaktu to zwykle internista, który posiada specjalizacje będąca dopiero wstępem do innych specjalności. Jednym słowem, każdy specjalista musiał być kiedyś internistą. Nie ma możliwości, aby od razu zrobić specjalizacje na przykład z neurologii. Jest jednak wielu lekarzy, którzy na tej pierwszej specjalizacji pozostają , ponieważ praca na poziomie ogólnym, daje im bardzo dużo satysfakcji. Najwięcej internistów, jest więc w przychodniach rodzinnych, zarówno publicznych jak i tych prywatnych. Internista w Gdańsku, mówi, ze bycie lekarzem pierwszego kontaktu pozwala na to, by każdy dzień ich pracy był inny, Codziennie badają bowiem, innego pacjenta, a dolegliwości sa bardzo różne. Odpowiedzialność jaka spoczywa na tych specjalistach, jest jednak bardzo duża. Każda dolegliwość wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy.

  To w gabinecie rodzinnym, zapadają pierwsze decyzje o dalszych konsultacjach, w przypadku podejrzenia poważniejszych chorób. To tu, wystawiane sa skierowania na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Lekarz internista, opiera się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych krwi. Niemal w każdej przychodni rodzinnej, znajduje się podstawowe laboratorium. Dzięki temu, po kilku godzinach, specjalista ma już wgląd do wyników. Czasami, utrzymuje kontakt telefoniczny ze swoimi pacjentami, aby jak najszybciej wprowadzić odpowiednia terapie farmakologiczna. Lekarz rodzinny, który jest internistą, odpowiedzialny jest więc za pierwsza diagnozę pacjenta. Jeśli dokona tego w sposób niewłaściwy, konsekwencje mogą być bardzo tragiczne. To lekarz pierwszego kontaktu, musi ocenić, czy dolegliwości mogą być objawem, na przykład zmian nowotworowych. Jeśli takie jest jego przypuszczenie, powinien on niezwłocznie skierować pacjenta, na dalsze konsultacje u specjalisty. Interniści przyjmują tez w gabinetach prywatnych. Niestety, wizyty sa tutaj płatne i kształtują się w granicach od 50 zł do nawet 100 zł, w zależności od lokalizacji gabinetu. Jeśli chcemy skorzystać z porad internisty, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie musimy mieć do niego skierowania.