Lekarz okulista

Lekarz okulista to przede wszystkim lekarz. Ukończył on studia medyczne, które trwają sześć lat. Przygotowują one ogólnie do zawodu lekarza. Niemniej jednak, lekarz ogólny nie może przepisywać wielu leków, a jego pole działania jest bardzo ograniczone. Dlatego też większość decyduje się na studia specjalizacyjne. Jakie? Do wyboru są różne. Oczywiście trudno dostać się na takie specjalizacje jak neurochirurgia, chirurgia, dermatologia i tak dalej. Również dostanie się na okulistykę nie jest wcale łatwe. Dlatego na studiach trzeba się solidnie uczyć. Specjalizacja zabiera różny okres czasu. Niektóre trwają trzy, inne cztery, albo nawet pięć lat. Lekarz okulista to specjalista, który zajmuje się tylko i wyłącznie narządem wzroku. Jest to narząd bardzo delikatny. Najlepsi specjaliści potrafią przeprowadzać operacje na tym narządzie, wtedy należy obdarzyć ich ogromnym zaufaniem. Czy można zaufać lekarzowi okuliście? Oczywiście, że tak. Zapewne każdy lekarz jest inny, ale metody leczenia niemal takie same. Co najważniejsze, u okulisty nie ma tak dużej różnorodności chorób jak na przykład u dermatologa. Niemniej jednak, choroby wzroku są różne, a niektóre, rzadkie, trudno odróżnić. Takie choroby jak zaćma mogą podlegać operacji. Jest to zabieg dość kosztowny, ale chyba każdy chciałby widzieć. Choroba ta dotyczy przede wszystkim osób starszych. Katarakta to inaczej zmętnienie soczewki. Jest ona coraz częstsza. W Indonezji choruje na nią co trzecia osoba! Warto więc dbać o swój narząd wzroku. Zdolność widzenia barw i kształtów to zapewne coś pięknego, czego nic nie zastąpi.

Comments are closed.

Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Lekarz pierwszego kontaktu

  Lekarz pierwszego kontaktu to zwykle internista, który posiada specjalizacje będąca dopiero wstępem do innych specjalności. Jednym słowem, każdy specjalista musiał być kiedyś internistą. Nie ma możliwości, aby od razu zrobić specjalizacje na przykład z neurologii. Jest jednak wielu lekarzy, którzy na tej pierwszej specjalizacji pozostają , ponieważ praca na poziomie ogólnym, daje im bardzo dużo satysfakcji. Najwięcej internistów, jest więc w przychodniach rodzinnych, zarówno publicznych jak i tych prywatnych. Internista w Gdańsku, mówi, ze bycie lekarzem pierwszego kontaktu pozwala na to, by każdy dzień ich pracy był inny, Codziennie badają bowiem, innego pacjenta, a dolegliwości sa bardzo różne. Odpowiedzialność jaka spoczywa na tych specjalistach, jest jednak bardzo duża. Każda dolegliwość wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy.

  To w gabinecie rodzinnym, zapadają pierwsze decyzje o dalszych konsultacjach, w przypadku podejrzenia poważniejszych chorób. To tu, wystawiane sa skierowania na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Lekarz internista, opiera się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych krwi. Niemal w każdej przychodni rodzinnej, znajduje się podstawowe laboratorium. Dzięki temu, po kilku godzinach, specjalista ma już wgląd do wyników. Czasami, utrzymuje kontakt telefoniczny ze swoimi pacjentami, aby jak najszybciej wprowadzić odpowiednia terapie farmakologiczna. Lekarz rodzinny, który jest internistą, odpowiedzialny jest więc za pierwsza diagnozę pacjenta. Jeśli dokona tego w sposób niewłaściwy, konsekwencje mogą być bardzo tragiczne. To lekarz pierwszego kontaktu, musi ocenić, czy dolegliwości mogą być objawem, na przykład zmian nowotworowych. Jeśli takie jest jego przypuszczenie, powinien on niezwłocznie skierować pacjenta, na dalsze konsultacje u specjalisty. Interniści przyjmują tez w gabinetach prywatnych. Niestety, wizyty sa tutaj płatne i kształtują się w granicach od 50 zł do nawet 100 zł, w zależności od lokalizacji gabinetu. Jeśli chcemy skorzystać z porad internisty, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie musimy mieć do niego skierowania.