Pylica berylowa

Beryl jest metalem lekkim, a zarazem twardym, trudno topliwym, antymagnetycznym, nierdzewnym. Stopy berylu, zwłaszcza z miedzią, są elastyczne i zarazem oporne na „zmęczenie”. Wszystkie te cechy stanowią o szerokim stosowaniu berylu w technice dnia dzisiejszego. Jest szeroko stosowany m. in. w przemyśle lotniczym i samochodowym, przy budowie rakiet i pojazdów kosmicznych oraz reaktorów atomowych. Zanieczyszczenie powietrza związkami berylu, zwłaszcza siarczanem bądź fluorkiem berylu, wywołuje u osób narażonych zawodowo pylicę berylową czyli berylozę. Choroba rozwija się powoli, występuje u pracowników narażonych co najmniej na dwuletnie przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu. Ujawnia się zwykle po paroletnim okresie utajenia. U osób, które są narażone na oddychanie parami tlenku berylu, dochodzi do ostrego, wysiękowego odoskrzełikowego zapalenia płuc. Ta postać ostrej berylozy może w okresie dwutygodniowym prowadzić do śmierci chorego. Pylica berylowa płuc ma charakter przewlekłego procesu ziarniniakowego z towarzyszącym włóknieniem miąższu. W badaniu mikroskopowym przypomina sarkoidozę albo tzw. płuco farmera. Gruzełkowate ziarniniaki są zbudowane z komórek nabłonkowatych oraz pojedynczych komórek olbrzymich typu Langhansa. Na obwodzie gruzełków znajdują się limfocyty oraz pojedyncze komórki plazmatyczne. Ziarniniaki te nie rozpadają się. W otoczeniu stwierdza się rozrost tkanki łącznej włóknistej. W komórkach Langhansa bądź poza nimi można spotkać kryształy węglanu wapniowego, ciałka muszelkowate Schaumanna oraz ciała gwiazdkowate, które  ą również charakterystyczne dla sarkoidozy. Diagnostyka mikroskopowa berylozy może więc przysparzać trudności histopatologowi.

 

Comments are closed.

Szukaj

Kategorie

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Lekarz pierwszego kontaktu

  Lekarz pierwszego kontaktu to zwykle internista, który posiada specjalizacje będąca dopiero wstępem do innych specjalności. Jednym słowem, każdy specjalista musiał być kiedyś internistą. Nie ma możliwości, aby od razu zrobić specjalizacje na przykład z neurologii. Jest jednak wielu lekarzy, którzy na tej pierwszej specjalizacji pozostają , ponieważ praca na poziomie ogólnym, daje im bardzo dużo satysfakcji. Najwięcej internistów, jest więc w przychodniach rodzinnych, zarówno publicznych jak i tych prywatnych. Internista w Gdańsku, mówi, ze bycie lekarzem pierwszego kontaktu pozwala na to, by każdy dzień ich pracy był inny, Codziennie badają bowiem, innego pacjenta, a dolegliwości sa bardzo różne. Odpowiedzialność jaka spoczywa na tych specjalistach, jest jednak bardzo duża. Każda dolegliwość wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy.

  To w gabinecie rodzinnym, zapadają pierwsze decyzje o dalszych konsultacjach, w przypadku podejrzenia poważniejszych chorób. To tu, wystawiane sa skierowania na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Lekarz internista, opiera się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych krwi. Niemal w każdej przychodni rodzinnej, znajduje się podstawowe laboratorium. Dzięki temu, po kilku godzinach, specjalista ma już wgląd do wyników. Czasami, utrzymuje kontakt telefoniczny ze swoimi pacjentami, aby jak najszybciej wprowadzić odpowiednia terapie farmakologiczna. Lekarz rodzinny, który jest internistą, odpowiedzialny jest więc za pierwsza diagnozę pacjenta. Jeśli dokona tego w sposób niewłaściwy, konsekwencje mogą być bardzo tragiczne. To lekarz pierwszego kontaktu, musi ocenić, czy dolegliwości mogą być objawem, na przykład zmian nowotworowych. Jeśli takie jest jego przypuszczenie, powinien on niezwłocznie skierować pacjenta, na dalsze konsultacje u specjalisty. Interniści przyjmują tez w gabinetach prywatnych. Niestety, wizyty sa tutaj płatne i kształtują się w granicach od 50 zł do nawet 100 zł, w zależności od lokalizacji gabinetu. Jeśli chcemy skorzystać z porad internisty, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie musimy mieć do niego skierowania.