Wzrok jest najważniejszy

W dawnych czasach  kiedy nie było komputerów, telewizory były tylko w niektórych i to najbogatszych domach zdecydowanie mniej ludzi miało problemy ze wzrokiem niż w dzisiejszych czas i co oczywiste o wiele mniej osób wówczas korzystało z pomocy specjalistów od oczu jakimi są okuliści. Osób chory na krótkowzroczność było bardzo mało a jeszcze rzadziej spotykano osoby, które nosiły okulary. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie, często pracujemy na komputerach, do tego jedną z podstawowych rozrywek jest telewizja co doprowadza do takiej sytuacji że coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem, coraz więcej ludzi nosi okulary. Co gorsze ten trend dotyka już najmłodszych, ilość osób noszących obecnie okulary w szkole podstawowej jest zdecydowanie większa niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Tutaj bez cienia wątpliwości głównym winowajcom są gry komputerowe oraz ogólny tryb życia, który ze zdrową zabawą na dworze nie ma już nic wspólnego. Oczywiście czasem na skutek choroby lub jakiegoś błędu genetycznego zdarza się że okulary muszą nosić już najmłodsze dzieci, jednak bądźmy uczciwi, jest to niewielka część wszystkich chorób oczu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku otyłości, niewielki procent ma problemy natury medycznej, reszta to źle dobrana dieta, bardzo złe nawyki żywieniowe i oczywiście brak ruchu, który w przypadku młodych ludzi jest wręcz przerażający. Wady wzroku warto leczyć od samego początku jak tylko je wykryjemy, w tym celu powinniśmy się udać do najbliższego okulisty. Tam zostaniemy przebadani i lekarz podejmie następne kroi w celu leczenia naszego schorzenia. Oczywiście najpopularniejszą formą są okulary korekcyjne lub soczewki. Chociaż coraz więcej osób decyduje się na zabiegi laserem, które mają na celu korekcję wad wzroku. Co prawda ta metoda jest dość droga, jednak w przypadku powodzenia operacji zapominamy o okularach na całe właściwie życie. Z tego to właśnie powodu wiele osób decyduje się na wydanie kilku tysięcy złotych i spokojne życie bez okularów.

Comments are closed.

Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Lekarz pierwszego kontaktu

  Lekarz pierwszego kontaktu to zwykle internista, który posiada specjalizacje będąca dopiero wstępem do innych specjalności. Jednym słowem, każdy specjalista musiał być kiedyś internistą. Nie ma możliwości, aby od razu zrobić specjalizacje na przykład z neurologii. Jest jednak wielu lekarzy, którzy na tej pierwszej specjalizacji pozostają , ponieważ praca na poziomie ogólnym, daje im bardzo dużo satysfakcji. Najwięcej internistów, jest więc w przychodniach rodzinnych, zarówno publicznych jak i tych prywatnych. Internista w Gdańsku, mówi, ze bycie lekarzem pierwszego kontaktu pozwala na to, by każdy dzień ich pracy był inny, Codziennie badają bowiem, innego pacjenta, a dolegliwości sa bardzo różne. Odpowiedzialność jaka spoczywa na tych specjalistach, jest jednak bardzo duża. Każda dolegliwość wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy.

  To w gabinecie rodzinnym, zapadają pierwsze decyzje o dalszych konsultacjach, w przypadku podejrzenia poważniejszych chorób. To tu, wystawiane sa skierowania na dalsze, bardziej szczegółowe badania. Lekarz internista, opiera się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych krwi. Niemal w każdej przychodni rodzinnej, znajduje się podstawowe laboratorium. Dzięki temu, po kilku godzinach, specjalista ma już wgląd do wyników. Czasami, utrzymuje kontakt telefoniczny ze swoimi pacjentami, aby jak najszybciej wprowadzić odpowiednia terapie farmakologiczna. Lekarz rodzinny, który jest internistą, odpowiedzialny jest więc za pierwsza diagnozę pacjenta. Jeśli dokona tego w sposób niewłaściwy, konsekwencje mogą być bardzo tragiczne. To lekarz pierwszego kontaktu, musi ocenić, czy dolegliwości mogą być objawem, na przykład zmian nowotworowych. Jeśli takie jest jego przypuszczenie, powinien on niezwłocznie skierować pacjenta, na dalsze konsultacje u specjalisty. Interniści przyjmują tez w gabinetach prywatnych. Niestety, wizyty sa tutaj płatne i kształtują się w granicach od 50 zł do nawet 100 zł, w zależności od lokalizacji gabinetu. Jeśli chcemy skorzystać z porad internisty, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie musimy mieć do niego skierowania.